Płyta MDF to płyta pilśniowa średniej gęstości. Jest materiałem budowlanym, z którego wykonuje się tak wiele rzeczy w domu: szafki kuchenne, szafki łazienkowe, regały, listwy przypodłogowe, drzwi wewnętrzne, szafki nocne – lista jest długa. Tak wiele elementów wykonanych z płyty MDF powoduje, że w końcu ulegają one zużyciu i stają się wyszczerbione, wyblakłe lub wyglądają na przestarzałe.
Na szczęście można odświeżyć meble, pomalować płytę MDF i przywrócić ją do życia. Możesz nawet zbudować nowe szafki, półki i meble z płyty MDF, a następnie pomalować je – uzyskując gładkie, szklane wykończenie.
Zanim zaczniesz pamiętaj, że ze względu na porowatą powierzchnię i łuszczące się krawędzie, płyta MDF może nie wydawać się dobrym kandydatem do udanego malowania. To prawda, że farba nałożona bezpośrednio na płytę MDF może spowodować jej spuchnięcie i zniekształcenie. Krawędzie przesiąkają farbą, niezależnie od tego, ile jej nałożysz. Jednak po uprzednim zabezpieczeniu płyty MDF środkami pielęgnacyjnymi, można ją malować tak samo, jak inne, mniej porowate powierzchnie.
Duże, płaskie powierzchnie płyty MDF są łatwiejsze do pomalowania niż krawędzie, ponieważ sprasowane włókna drewna tworzą ściślejsze połączenie na całej powierzchni. Wymaga to mniej uszczelniania. Ponadto na powierzchni nie powinny występować duże wżery.
Aby zabezpieczyć płytę MDF przed malowaniem, użyj jednoetapowego, bezbarwnego uszczelniacza do szlifowania. Dobrze sprawdzają się olejowe uszczelniacze do szlifowania, ale możesz też użyć wodnego uszczelniacza do szlifowania, jeśli wolisz.
Krawędzie płyty MDF można zabezpieczyć tym samym uszczelniaczem do szlifowania, którego użyto do powierzchni. Ponieważ krawędzie są tak porowate, nadal trzeba nałożyć kilka warstw uszczelniacza do szlifowania i przeszlifować je między kolejnymi warstwami.
Lepszą metodą jest wypełnienie krawędzi wypełniaczem na bazie polimerów akrylowych. Wypełniacz ten wymaga tylko jednej lub dwóch aplikacji i pozwala usunąć duże wżery, które czasami występują na krawędziach płyt MDF. Podczas stosowania farb, wypełniaczy i powłok malarskich zawsze pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Noś rękawice lateksowe. Podczas szlifowania używaj środków ochrony dróg oddechowych.