Przygotowujemy samodzielnie dywan

Jednym z istotniejszych elementów każdego wnętrza jest dywan. Trudno w zasadzie się temu dziwić, ponieważ zajmuje on centralną jego część. Próżno wykreować przytulne wnętrze bez tego elementu, ponieważ dywany mają ogromny wpływ na przestrzeń, w jakiej się znajdują. Nie zawsze jednak, aby osiągnąć powyższe cele, trzeba kupować dywan. Można bowiem samodzielne przygotować tego rodzaju element wyposażenia. Pozornie wydaje się to mało realne, a wręcz bardzo trudne. Dlatego też w dalszej części tekstu podpowiemy jak to zrobić. Zatem dywany jak zrobić samemu? To będzie nadrzędny cel dalszej części niniejszego tekstu. Nie pozostaje zatem już nic innego jak tylko zaprosić do lektury dalszej części tekstu.

Jeden dywan – wiele możliwości stworzenia go

Rozwiązań pozwalających przygotowanie własnego dywanu jest kilka. Dobrym pomysłem jest na przykład korzystanie z szydełkowania i dowolnych materiałów. Innym pomysłem jest zabranie się za tworzenie nowego dywanu przy pomocy sznurka bawełnianego lub też nawet starych ubrań! Jednym słowem metod jest kilka i każdy znajdzie wśród nich tą, która przypadnie mu do gustu.

Dywany jak zrobić samemu?

Chcąc zrealizować powyższy cel wcale, nie trzeba być doświadczoną dziewiarką. Technicznie rzecz ujmując przygotowanie dywanu, nie jest jakoś przesadnie skomplikowane. Zazwyczaj mamy do czynienia z jednolitą barwą, a do tego korzysta się z jednego maksymalnie dwóch ściegów. W zasadzie największym problemem, jaki towarzyszy przygotowaniu dywanu jest ciężar całości. Dobrym rozwiązaniem będzie więc korzystanie z drutów i w ten sposób znacznie łatwiej będzie nam przygotować dywan. Szczególnie że na rynku mamy całkiem sporo kolorowych sznurków. Do tego techniki pozwalające splatać je w jedną całość, czego finalnym rezultatem będzie własnoręcznie uszykowany dywan, jest sporo.

Garść praktycznych rag o technikach robienia dywanów

Najlepiej będzie, kiedy dywany przygotowujemy, wykorzystując, do tego celu bawełniane sznurki. Idealna ich grubość to około 3 albo 5 mm. Jeśli będą grubsze, to wzrasta trudność realizacji, a przy tym konieczna jest większa sprawność manualna do przygotowania dywanu. Pewną prawidłowością w kontekście tworzenia dywanów jest to, że grubszy sznurek oraz małe szydełko/druty to przygotowany dywan będzie sztywniejszy. Najczęściej wykorzystywanym szydełkiem do robienia dywanów jest więc to z numeracją 8-10, a w przypadku drutów mowa jest o numerach 10-12. Jako ciekawostkę należy też dodać, że z motka o długości 100 m i grubości 5 mm da się wyszykować dywanik w formie kwadratu o wymiarach około 45/45 cm.