Sprawdzamy jak czyścić dywany

Mając w swoim mieszkaniu dywan bardzo łatwo, jesteśmy w stanie nadać tej przestrzeni całkowicie nowego wymiaru. Trudno się temu dziwić, gdyż za jego sprawą pomieszczenie będzie bardziej przytulne i samo poruszanie się w nim stanie się dużą przyjemnością. Oczywiście chcąc ten stan zatrzymać, jak najdłużej musimy regularnie pielęgnować swój dywan. W ten sposób będzie on lśnił blaskiem przez naprawdę długi czas i jednocześnie posłuży nam odpowiednio długo. Stąd też w dalszej części tekstu podpowiemy jak czyścić dywany skutecznymi i sprawdzonymi sposobami. Zapraszamy więc do dalszej lektury.

O czym warto pamiętać podczas czyszczenia dywanów?

Sam proces czyszczenia naszych dywanów jest zwykle złożony. Dobieramy bowiem nie tylko rodzaj czyszczenia, ale też wybór środka pielęgnacyjnego. Technika czyszczenia z reguły jest powiązana z modelem dywanu, jak i też rezultatu, jaki chcemy uzyskać. Za sprawą należycie wykonanego prania dywanu jesteśmy w stanie wyeliminować nie tylko powierzchniowe zabrudzenia, ale też nieprzyjemny zapach, roztocze i kurz.

Pranie na sucho

Chyba najpopularniejszym sposobem eliminowania zabrudzeń z dywanów jest pozbycie się i wykorzystując do tego celu sypkich produktów. Świetnym tego przykładem jest soda oczyszczona znana ze swojego wszechstronnego zastosowania. Jest to środek nie tylko łatwo dostępny, ale również bardzo skuteczny w działaniu. Chcąc zastosować sodę do wyczyszczenia dywanu, nakładamy ją na szmatkę i równomiernie aplikujemy na dywan. Po kilku godzinach możemy odkurzyć dywan. Przy użyciu sody jesteśmy w stanie wyeliminować nawet uporczywe plamy z tłuszczu lub wina. Bardzo podobne działanie wykazuje również skrobia ziemniaczana oraz płatki mydlane. Pamiętajmy, aby płatki były drobno starte. W ich przypadku dużym atutem jest to, że mieszanka w miejscu zabrudzenia może pozostać znacznie krócej. Można tutaj założyć z czystym sumieniem, e wystarczy w zasadzie około 30 minut. Do tego pamiętajmy, że w przeciwieństwie do skrobi czy sody oczyszczonej płatki trzeba wetrzeć w dywan.

Jak czyścić dywany na mokro?

Decydując się na pranie na mokro także, możemy wykorzystać w tym celu omawianą już sodę oczyszczoną. Wystarczy jedna łyżeczka na 1 szklankę wody plus płyn do mycia naczyń i ocet, aby taką mieszanką momentalnie rozpuścić zabrudzenie. Najlepiej powyższą mieszankę rozpylić na zabrudzoną powierzchnię korzystając z pojemnika z dozownikiem. Później pozostaje nam już zetrzeć całość, korzystając np. z gąbki. Pragnąc pozbyć się plam z farby czy soków owocowych można użyć octu. W tym też celu na szklankę wody dajemy 2 łyżki octu, wodę plus łyżeczkę proszku do prania.

 

Mamy nadzieję, że niniejszy mini poradnik pomógł rozwiać wiele wątpliwości względem tego, w jaki sposób czyścić swoje dywany.