Dywany indyjskie

W dywanach indyjskich często przewija się motyw starożytnej sztuki wykonanej przez tkaczy z całego świata. Popyt na prawdziwe indyjskie dywany wełniane nie zmalał na przestrzeni wieków. Misterne, ręcznie robione projekty są sprzedawane na całym świecie. Indyjskie projekty dywanów można znaleźć w domach Polskich, Tokio, Toronto i Turkmenistan.

Tkackie umiejętności przy produkcji dywanów

W dywanach indyjskich zaprezentowane są umiejętności i wiedza rzemieślników tkackich. Dywany indyjskie wełniane muszą być zgodne z określonymi wzorami. Bardzo wysoko oceniana kreatywność pokoleń twórców dywanów cieszy się ogromną popularnością. Oczywiście indyjski dywan trudno określić jako tani, ale są warte każdych pieniędzy. Taki dywan jest w stanie zapewnić przyjemność przez wiele lat, jeśli nie dekady. Indyjski dywan dodaje swoistego stylu i wdzięku każdemu domowi. Najzwyklejszy projekt dywanu może kosztować kilkaset złotych, najbardziej efektowne dywany indyjskie wełniane mogą kosztować tysiące złotych. Jednakże należy wziąć pod uwagę że na cenę dywanu ma pływ kunszt i rodowód tkaczy, którzy stworzyli ten kawałek „sztuki”.

Dywany indyjskie wełniane nie są nigdy powtarzalne

Żadne dwa dywany indyjskie wełniane nie są powtarzające się. Gdyby stało się tak można podejrzeć, że jest to imitacja. Każdy tkacz ma swoją koncepcję używając różnorodności w kolorach. Aby stworzyć wyjątkowe elementy. Składnikiem tradycyjnego indyjskiego dywanu jest czysta wełna lub naturalny jedwab. Dywany indyjskie nie powinny w ogóle zawierać materiałów syntetycznych. Zastosowane kolory i barwniki powinny być pochodzenia roślinnego. Dobry sklep z orientalnymi dywanami oferuje czasami oszałamiający wybór dywanów. Doświadczony sprzedawca poinformuje Cię o różnicach pomiędzy dywanami zwykłymi indyjskimi. Charakterystyczne cechy dywanu indyjskiego Charakterystyczne jest to, że dywany indyjskie wełniane  muszą mieć ustaloną ilość węzłów na jeden cal kwadratowy. O jakości dywanu świadczy również liczba węzłów na jednostkę powierzchni, wzór, kolor, jakość przędzy, twardość, grubość i wygląd. Dywany najwyższej jakości w Indiach pochodzą z Kaszmiru. Jedwab i wełna są głównymi używanymi surowcami. Tradycyjne liście i kwiaty są główną atrakcją dywanów kaszmirskich. Indyjscy producenci dywanów wytwarzają dywany różnego rodzaju. W tym dywany łańcuszkowe, wełniane, dywany igłowe, dywany wełniane ręcznie tkane. Także dywany z czystego jedwabiu i wiele innych. Przemysł dywanowy jest jedną z najstarszych gałęzi przemysłu w Indiach. Panuje przekonanie, że tkanie dywanów zostało sprowadzone do Indii przez Mongołów. Ze względu na łatwą dostępność zasobów produkcja dywanów ograniczała się głównie do północnych Indii.